تبلیغات
Majerajo weblog - جنین تازه به دنیا آمده حامله بود !!!
 
Majerajo weblog
زندگی سراسر از ماجراست گاه خوب گاه بد
درباره وبلاگ


کسی كه حفظ جان را مقدم بر آزادی بداند، لیاقت آزادی را ندارد.((بنجامین فرانكلین))


مدیر وبلاگ : شیرزاد خضریانی
مطالب اخیر
صفحات جانبی
نظرسنجی
نطرتون در مورد وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ads
 
جنین تازه به دنیا آمده حامله بود !!!

جنین تازه به دنیا آمده حامله بود !!!

تصور كنید، نوزادی به دنیا بیاید و در شكمش، جنین دیگری داشته باشد! ممكن است فكر كنید كه طفلك دخترك در شكم مادرش باردار شده، ولی نكته اینجاست كه نوزاد پسر است.
این اتفاقی است كه اخیرا در شیلی رخ داده( 24 نوامبر 2006) و نوزاد پسری با یك جنین در شكمش متولد شده است. پزشكان هم در اولین فرصت این نوزاد دومی ‌را به دنیا آوردند ولی این جنین زنده نماند.

پزشكان می‌گویند، این نوزاد دچار پدیده جنین در جنین (FETUS IN FETUS) شده است و در دوران بارداری مادر، جنین فرعی وارد بدن جنین اصلی شده و در بدن او رشد كرده است و در نهایت، جنین اصلی یعنی همین پسر بچه با یك جنین در داخل شكمش متولد شده است.
پزشكان بیمارستان هرنان هنریكوئز(HERNAN HENRIQUEZ) شهر تماكو(TEMUCO) در شیلی، مدتی قبل از تولد این نوزاد، با تصویر برداری از جنین، متوجه وجود یك جنین 10 سانتی‌متری در بدن جنین اصلی شده بودند.
جنین فرعی چهار اندام و یك ستون فقرات ناقص داشت، اما سر نداشت. به همین خاطر هیچ امیدی به زنده ماندنش نبود.
بعد از تولد نوزاد اصلی، پزشكان او را جراحی كردند و جنین فرعی را از شكمش خارج كردند. در حال حاضر نوزاد پسری كه هنوز نامی ‌برایش انتخاب نشده، زنده و سالم است.
دكتر ماریا آنجلیكا بلامر، رئیس بخش نوزادان بیمارستان هرنان هنریكوئز، در این باره می‌گوید: «این یك مورد نادر است. ولی خیلی خطرناك نیست، چون قابل درمان است. این نوزاد پسر هم جراحی شد و اگر مشكل خاصی برایش پیش نیاید، حتما زنده خواهد ماند.»

پدیده مشابهی چندی پیش در هند رخ داد :
چندی پیش گزارشی از مردی که به نظر می رسید باردار است منتشر شده است. شکم این مرد که سانجو باگات (Sanju Bhagat) نام دارد به طور ناگهانی ورم کرده و به نظر می رسید که در حال زایمان می باشد.


او که در شهر ناگپور (Nagpur) در هند زندگی می کند میگوید در تمام طول زندگی از شکم متورم و بزرگ خود احساس خجالت و ناراحتی می کرده است، ولی بالاخره یک شب ناراحتی ظاهری او به نگرانی بسیار بزرگتری تبدیل شد و او را به سرعت راهی بیمارستان کردند.

در ابتدا پزشکان فکر می کردند که غده سرطانی بزرگی در شکم باگات وجود دارد بنا براین تصمیم به جراحی و خارج سازی آن از شکم مرد گرفتند. پزشکان فکر می کردند که این تومور به قدری بزرگ است که به دیافراگم وی فشار وارد آورده و تنفس او را با مشکل روبه رو کرده است.

ولی آنها پس از آغاز جراحی متوجه پدیده عجیبی شدند که تا کنون با آن برخورد نداشتند، بعد از شکافت عمیق شکم مرد یک گالن حاوی مایعات در شکم او پاره شد و سپس اتفاق بسیار عجیبی رخ داد که حیرت همگان را برانگیخت.

پزشکان متوجه تعداد بسیار زیادی استخوان در داخل شکم مرد شدند، در ابتدا یک عضو از بدن و سپس عضو دیگری، مقداری مو، یک فک و قسمتهایی از اعضا تناسلی را از شکم مرد خارج کردند.

در داخل شکم باگات یک موجود ناقص وجود داشت که پا و دست کاملا شکل گرفته و کامل با ناخن های بسیار بلند داشت.

در ابتدا به نظر می رسید که این مرد هندی باردار بوده و بچه ای در شکم خود پرورش داده ولی گروه پزشکی بیمارستان هند متوجه شدند که برادر دو قلوی باگات در شکم وی قرار داشته که به تدریج در شکم او رشد پیدا کرده و به قدری بزرگ شده که زندگی او را در خطر انداخته است.

پدیده جنین در جنین، یك اختلال بسیار نادر است كه از هر 500000 تولد زنده، یكی دچار این مشكل می‌شود. در این پدیده جنین اصلی میزبان جنین فرعی است.
جنین فرعی كه خود توانایی تامین غذا و اكسیژن مورد نیازش را ندارد، با كمك چیزی شبیه بند ناف به سیستم گردش خون جنین اصلی متصل شده و از این راه به حیات خود ادامه می‌دهد.
البته این بند ناف جنین فرعی با بند ناف واقعی تفاوت‌هایی دارد كه مهم ترین آنها تعداد رگ‌های داخل آن است. به عبارتی بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی كه بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.
البته معمولا جنین فرعی برای جنین اصلی مشكلی ایجاد نمی‌كند، مگر اینکه رشد كرده و به حدی بزرگ شود كه به عنوان یك توده بتواند به سایر اعضای جنین اصلی فشار وارد كند. در این موقع است كه جنین اصلی كه دیگر باید آن را نوزاد نامید، با احساس علایمی‌مثل درد، تهوع و استفراغ و یبوست بزرگ‌تر‌ها را متوجه مشكل می‌كند و در نهایت پزشكان با كمك روش‌های تصویربرداری پیشرفته ی پزشكی، وجود جنین فرعی در بدن نوزاد را كشف می‌كنند.
بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی كه بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.
در این موارد معمولا جنین فرعی در شكم، خصوصا پشت پرده صفاقی نوزاد قرار دارد، یعنی جنین فرعی لابه‌لای روده‌ها و احشای داخل شكم از طریق همان بند ناف 2 رگه، به عروق صفاقی جنین اصلی متصل است. اما در موارد معدودی از این پدیده ی نادر، جنین فرعی در دهان، كمر و حتی بیضه و جمجمه ی نوزاد میزبان هم قرار می‌گیرد.
تاكنون 92 مورد جنین در جنین گزارش شده كه آخرین آنها همین مورد در شیلی بود. اولین بار در سال 1806 میلادی چنین پدیده‌ای گزارش شد.
چرا و به چه علت؟
با اینكه در برخی از منابع، علت پدیده ی جنین در جنین را در واقع نوعی دو قلویی می‌دانند، اما بررسی 92 مورد از این پدیده كه تا كنون گزارش شده است، نشان می دهد كه معمولا نوعی تومور خوش‌خیم به نام تراتوم(TERATOMA) كه در سنین بسیار پایین تشکیل آن شروع می‌شود، باعث ایجاد جنینی در بدن یك جنین می‌شود. تراتوم، توموری متشکله از انساج مختلف جنینی است.
نوعی تومور خوش‌خیم به نام تراتوم(TERATOMA) كه در سنین بسیار پایین تشکیل آن شروع می‌شود، باعث ایجاد جنینی در بدن یك جنین می‌شود. تراتوم، توموری متشکله از انساج مختلف جنینی است.
در تراتوم، بافت‌های تومور بسیار تمایز یافته‌اند و در برخی موارد حتی عملكرد یك بافت طبیعی را هم دارند. البته نكته مهم در مورد این تومور این است كه معمولا بافت داخل تراتوم، با بافتی كه تومور در آن واقع شده تفاوت دارد، یعنی مثلا در داخل ریه یا شكم تراتومی ‌كه دندان تولید می‌كند تشكیل می‌شود. ولی دندانی هم كه ایجاد می‌شود، یك دندان كامل است.
اگر این تراتوم رشد زیادی داشته باشد و بتواند بافت‌های متعددی مثل استخوان‌های مهره، اندام‌ها و نیز عضله و دندان را با هم تولید كند، توده‌ای تشكیل می‌شود كه بسیار شبیه یك جنین است. این همان اتفاقی است كه در پدیده جنین در جنین رخ می‌دهد.