تبلیغات
Majerajo weblog - نور آبی
 
Majerajo weblog
زندگی سراسر از ماجراست گاه خوب گاه بد
درباره وبلاگ


کسی كه حفظ جان را مقدم بر آزادی بداند، لیاقت آزادی را ندارد.((بنجامین فرانكلین))


مدیر وبلاگ : شیرزاد خضریانی
مطالب اخیر
صفحات جانبی
نظرسنجی
نطرتون در مورد وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ads
نور آبی

نور آبی

محققان دانشگاه جورجیا می‌گویند نور آبی كه برای محكم كردن پركننده‌های دندانی استفاده می‌شود می‌تواند مانع از رشد تومورهای سرطانی نیز شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فیزورگ، آلپش پاتل محقق دانشكده دندانپزشكی جورجیا گفت این نور طول موج‌هایی از نور آبی- بنفش را به كامپوزیت می‌فرستد.

این امواج نوری، رایكالهای آزادی تولید می‌كنند كه با فعال‌سازی این كاتالیست پلیمری شدن رزین كامپوزیتی را تسریع می‌كند.

با این حال این رادیكالهای آزاد در سلول‌های سرطان دهانی موجب آسیب دیدگی می‌شوند كه رشد سلول‌های سرطانی را كاهش و مرگ سلول‌ها را افزایش می دهند.

پاتل و همكارانش ‪ ۱۰‬موش مبتلا به سرطان را مورد مطالعه قرار دادند.

پژوهشگران پنج موش را با نور آبی درمان كردند ولی از این شیوه برای درمان بقیه موش‌ها استفاه نكردند.

وی، نیمی از این موشها را به مدت ‪ ۱۲‬روز و هر روز ‪ ۹۰‬ثانیه در معرض نور آبی قرار داد.سپس تومورها را خارج و هر یك را به دوبخش تقسیم كرد.

دانشمندان از نیمی از این تومورها،لام‌هایی را برای بررسی‌های بافتی تهیه و نیم دیگر را برای تولید عصاره پروتئینی منجمد كردند.

تحلیل‌های بافتی تومورهای درمان شده با نور نشان‌دهنده افزایش تقریبا ‪ ۱۰‬درصدی خودكشی سلولی یا آپاپتوسیس بود.

همچنین نمونه‌های پروتئین منجمد شده در تومورهایی كه در معرض نور قرار گرفته بودند، نشان داد كه رشد سلولهای تومور تا ‪ ۸۰‬درصد كاهش یافته است.

كاهش رشد سلولی به همراه خودكشی سلولها میتواند توضیحی برای این موضوع باشد كه چرا رشد تومور تا این حد كاسته می‌شود. از یكسو سلولها تقسیم نمی شوند و از سوی دیگر دسته دیگری از سلول‌ها خودكشی می‌كنند.

بر اساس پیش بینی یكی از پژوهشگران این طرح، درمان تومورها با این نور به زودی میزان خودكشی سلولی را افزایش خواهد داد كه احتمالا این مساله مانع از رشد تومور شده و درمان را آسانتر می‌كند.

دكتر لوییس گفت یك ویژگی دلخواه این نور آبی آنست كه ظاهرا دوزهای نوری كه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد سلول‌های سالم و غیرسرطانی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

این پژوهشگران فكر می‌كنند روزی درمان با نور آبی می‌تواند به عنوان شیوه درمانی كمكی برای درمان‌های كنونی سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

از این رو بیماران می‌توانند برای درمان تحت شیمی درمانی با دوزهای كمتری قرار گیرند كه این موضوع می‌تواند عوارض مضر ناشی از رژیم‌های شیمی درمانی استاندارد برای بیماران سرطانی را كاهش دهد.